FED ispunjava želju investitora smenjenjem kamatne stope za 0,5% poena

25.09.2024.

Do sredine nedelje, investitori su bili u iščekivanju  prvog smanjenja stope FED-a i špekulisali su o veličini smanjena. U sredu uveče, Jerome Powell je smanjio kamatnu stopu na 4.75% do 5%, što su tržišta toplo dočekala kasnije u toku nedelje.

INDEKS

Profitabilnost u poslednjoj nedelji*

(13.9.2024 – 20.9.2024)

Profitabilnost ove godine*
(31.12.2023 – 20.9.2024)

Globalni - MSCI World

+0,37%

+16,54%

SAD - S&P 500

+0,57%

+19,60%

Evropa - DJ STOXX 600

-0,30%

+10,46%

Japan - Topix

-0,14%

+9,65%

Tržišta u razvoju - MSCI Emerging markets

+1,44%

+9,62%

*uključujući dividende konvertovane u evrima.

Izvor: Bloomberg

Protekla nedelja na berzama obeležena  je optimizmom koji je izazvan prvim smanjenjem stope od 50 baznih poena od strane američkih Federalnih rezervi (FED) od 2020. godine. Odluka je donešena kako bi se ublažili ekonomski pritisci i smanjio rizik od recesije u SAD-u. Međutim, Fed je upozorio da ne namerava da nastavi sa agresivnim snižavanjem kamatnih stopa. Opklade investitora na dalje smanjenje u budućnosti takođe su se odrazile na rast cena zlata za 1,7% na 2.578 dolara po unci.

FedEx, globalna logistička kompanija specijalizovana za isporuku ekspresnih paketa, prijavila je prošle nedelje slabije poslovne rezultate, zbog čega je cena njenih akcija pala za više od 11%. Kompanija je objavila niže zarade, dok je zarada po akciji pala sa  $4.55 na $3.60. Pad zarade povezan je sa slabijim izgledima za naredni kvartal zbog manje potražnje u sektoru logistike usled viših troškova. Protekla nedelja je bila dobra za proizvođača sportske opreme Nike, najave promena u vrhu menadžmenta uslovile su porast cena  akcija kompanije za 8,6%. Dana 14. oktobra 2024. godine Elliott Hill, dugogodišnji veteran koji očigledno izlazi iz penzije, zameniće sadašnjeg izvršnog direktora Johna Donahoea. Bivši predsednik Global Consumer & Marketing, bio je odgovoran za nadgledanje ključnih operacija u Evropi i Severnoj Americi, pored toga što je odgovoran za širenje direktnih kanala potrošača i digitalnu transformaciju kompanije. Investitori su bili optimistični u vezi sa vestima, nadajući se da će sa novim rukovodstvom Nike ući u novu eru i poboljšati svoju konkurentnost. Najava Microsofta da će otkupiti svoje akcije u vrednosti od čak 60 milijardi dolara takođe je odjeknula na tržištu.

Evropski berzanski indeksi, sa druge strane, pretrpeli su manji gubitak tokom protekle nedelje. Banka Engleske nije bila tako velikodušna kao Fed i zadržala je kamatne stope nepromijenjene. Pored zabrinutosti zbog ekonomskih podataka, loše vesti iz automobilskog sektora se nastavljaju, jer je Mercedes-Benz smanjio svoje finansijske prognoze za 2024. godinu. Glavni razlog je pogoršanje poslovanja u Kini, koja je jedno od ključnih tržišta za luksuzne automobile kao što su S-Class i Maybach. Kao rezultat toga, Mercedes-Benz je smanjio očekivanu stopu prinosa sa prvobitno predviđenih 11% na između 7,5% i 8,5%. Smanjenje rejtinga je novi udarac nemačkoj industriji, koja se suočava sa brojnim problemima od prekida snabdevanja jeftinim gasom u Rusiji, u kombinaciji sa slabom kineskom potražnjom i kineskom konkurencijom na domaćem tržištu.

Događaji oko Commerzbanke takođe su bili interesantni, jer je italijanska banka UniCredit iznenadila kupovinom 9% udela u nemačkoj banci za oko 1,4 milijarde evra. Time je nemačka vlada, koja je jedan od najvećih akcionara Commerzbanke, smanjila svoj udeo na 12%. Događaj je izazvao špekulacije o mogućem preuzimanju, što bi moglo dovesti do spajanja koje bi imalo veliki uticaj na nemačku finansijsku industriju. Neki su zabrinuti da bi spajanje Commerzbanke sa UniCredit-om smanjilo dostupnost kredita malim i srednjim preduzećima, koja su okosnica nemačke ekonomije. Sindikati i menadžment su takođe zabrinuti zbog otpuštanja zaposlenih u slučaju spajanja.

Prošlonedeljni pobednik bila su tržišta u razvoju, koja imaju koristi od okruženja nižih kamatnih stopa. Kina (MSCI China, +3,74%) se pozitivno izdvojila, jer se tamošnja vlada suočava sa sve većim pritiskom da uvede dodatne mere za postizanje projektovanog godišnjeg ekonomskog rasta od 5%. Među predloženim ključnim merama je ublažavanje nekih ograničenja na tržištu nekretnina, posebno za kupovinu nekretnina u velikim gradovima kao što su Peking i Šangaj, što bi omogućilo kupovinu nekretnina čak i onima bez stalnog boravka. Vlada takođe razmatra ublažavanje uslova za kupovinu drugog doma sa nižim učešćima i nižim kamatnim stopama. Mere su usmerene na oživljavanje kineskog tržišta nekretnina, koje je ključni deo ekonomije, ali investitori su oprezni jer prethodne mere nisu dale željene rezultate. Trenutni podaci o industrijskoj proizvodnji i maloprodaji i dalje ukazuju na slab rast. Industrijska proizvodnja u Kini porasla je za 4,5% u odnosu na prethodnu godinu, što je manje od očekivanog, dok je stopa rasta maloprodaje takođe pala.

Autor članka
Domen Granda, CFA
Viši portfolio menadžer, NLB Skladi, Tivolska cesta 48, 1000 Ljubljana